Poradnik Inwestora
Nieruchomości z licytacji – jak w nie inwestować i czy warto to robić?
Nieruchomości z licytacji dają możliwość zakupu mieszkania lub domu na bardzo atrakcyjnych warunkach. Niemniej jednak z powodu zapisów prawnych towarzyszących nabyciu nieruchomości z licytacji, niewielu inwestorów decyduje się na zakup tego typu lokalu. Jak można nabyć nieruchomość z licytacji? Ile można dzięki temu zaoszczędzić?
Uczestnicy licytacji nieruchomości
Aby móc uczestniczyć w licytacji, należy spełnić wymagania Kodeksu Postępowania Cywilnego. Mowa w tym miejscu o wpłacie rękojmi, której wysokości wynosi 1/10 szacowanej ceny lokalu. Rękojmię można uiścić gotówką, przelewem na konto komornika lub za pośrednictwem książeczki oszczędnościowej w banku. Rękojmię powinno się wpłacić najpóźniej dzień przez terminem licytacji. Warto podkreślić, że prawo dyskwalifikuje w udziale w licytacji dłużników, komorników i ich rodziny, a także inne osoby pełniące na licytacji funkcje urzędowe.
Wartość nieruchomości z licytacji
Pierwszym etapem zorganizowania licytacji jest oszacowanie przez komornika wartości nieruchomości. Na pierwszej licytacji cena wywoławcza lokalu równa się 75% wartości oszacowanej przez komornika. W przypadku, gdy nie znajdzie się nabywca, organizowana jest druga część licytacji, podczas której cena wywoławcza nieruchomości to już tylko 2/3 wartości lokalu. Jeśli nikt z zainteresowanych nie nabędzie nieruchomości, licytacja zostaje umorzona. Kolejna może odbyć się dopiero pół roku później.
Informacje o licytacji i oględziny nieruchomości
Komornicy udostępniają informacje o zbliżających się licytacjach minimum dwa tygodnie przez ich terminem. Takich informacji należy szukać na tablicach ogłoszeń w sądach oraz urzędach gminy. Najprostszą jednak drogą znalezienia informacji o licytacjach jest śledzenie portalu Krajowej Rady Komorniczej. Ogłoszenia o licytacjach informują ponadto o możliwościach oględzin danej nieruchomości i możliwości zapoznania się z dokumentami – komornik wskazuje datę, dokładne godziny i oczywiście miejsce.
Pułapki związane z zakupem nieruchomości z licytacji
Jeśli zdecydujemy się na zakup nieruchomości z licytacji, może się zdarzyć, że nabędziemy ją wraz z lokatorem. Warto bowiem podkreślić, że umowy dożywocia i najmu nie są rozwiązywane w momencie zlicytowania nieruchomości. W przypadku, gdy lokator będzie zajmować lokal i nie będzie chciał go opuścić, trzeba będzie wszcząć procedurę eksmisji, która wymaga czasu i energii. Co więcej, trzeba pamiętać, że w takiej sytuacji na właścicielu lokalu będzie ciążyć obowiązek udostępnienia lokatorowi lokalu zastępczego.
Dlatego nim zdecydujemy się na udział w licytacji nieruchomości, warto dokładnie zapoznać się z dokumentacją dotyczącą danego lokalu i poświęcić czas na rozmowę z komornikiem. Jeśli coś w dokumentacji lokalu będzie budzić niepokój, koniecznie trzeba tę kwestię skonsultować z prawnikiem.
Nieruchomość z licytacji lub zakup obligacji o stałym oprocentowaniu
Wiele osób decyduje się na nabycie nieruchomości z licytacji w celach inwestycyjnych. Dla takich inwestorów dobrą kontrpropozycją jest zakup naszych obligacji o stałym oprocentowaniu. Dzięki posiadaniu własnego funduszu sekurytyzacyjnego mamy dostęp nie tylko do bezpiecznych nieruchomości z licytacji, ale i z rynku wierzytelności. Ponadto w nasze obligacje można zainwestować dysponując mniejszym budżetem niż kwota potrzeba do zakupu całej nieruchomości. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o naszej ofercie, zapraszamy do kontaktu.