Poradnik Inwestora
Co warto wiedzieć o obligacjach w emisjach prywatnych?
Ustawa określa, że oferta obligacji emisji prywatnych może być kierowana do maksymalnie 149 adresatów. Przekroczenie tej liczby wiąże się ze zmianą statusu na emisję publiczną, którą rządzą nieco inne zasady. Niektórzy inwestorzy zastanawiają się, czy obligacje w emisjach prywatnych to bezpieczna metoda pomnażania kapitału? Jakie możliwości daje i czy można liczyć w jej przypadku na wysoki zysk?
Jak przebiega proces nabycia obligacji w emisjach prywatnych?
Pierwszym krokiem znalezienia nabywców obligacji w emisjach prywatnych jest przekazanie potencjalnym inwestorom wstępnej deklaracji, którą w razie zainteresowania, należy wypełnić i odesłać emitentowi. Następnie zostaje przygotowana propozycja nabycia, która zawiera warunki emisji – jest to kolejny dokument, który trafia do wstępnie zainteresowanych osób. Jeśli i na tym etapie, adresat oferty wyrazi chęć zakupu obligacji, emitent przekazuje mu ostatni dokument, stanowiący potwierdzenie, że nabywca akceptuje wszystkie warunki.
Warto w tym miejscu podkreślić, że obligacje w emisjach prywatnych gwarantują szereg korzyści zarówno dla emitenta, jak i potencjalnych inwestorów. W porównaniu do zakupu obligacji w emisjach publicznych tego typu oferty wyróżniają się większą prostotą. Nie bez znaczenia pozostaje również krótszy okres między rozpoczęciem przygotowania emisji a uplasowaniem obligacji. Spowodowane jest to brakiem konieczności opracowania i przedstawienia do informacji publicznej prospektu emisyjnego.
W jaki sposób można stać się adresatem oferty obligacji w emisjach prywatnych?
Zakup obligacji w emisjach prywatnych stwarza możliwości atrakcyjnego zarobku, jednak pewnych trudności przysparza wzięcie udziału w tego rodzaju emisji – dotyczy to przede wszystkim prywatnych inwestorów. Po tym, jak zostały zaostrzone przepisy, organizatorzy emisji przestrzegają zasad, w związku z czym kluczowe informacje nie trafiają do szerokiego grona potencjalnych nabywców. Dlatego warto samemu wyjść z inicjatywą. Najprostszym sposobem na to, by stać się adresatem oferty obligacji w emisjach prywatnych, jest nawiązanie bezpośredniego kontaktu z wybranym emitentem i pozostawienie mu swoich danych. Innym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do domów maklerskich lub do autoryzowanych doradców, pośredniczących w zakupie obligacji w emisjach prywatnych.
Obligacje w emisjach prywatnych – okazja, której lepiej nie przegapić
Szybkość przeprowadzenia emisji i duża doza elastyczności przekonują do tej metody nie tylko inwestorów, ale również potencjalnych emitentów. Będąc inwestorem, warto wiedzieć jedną rzecz. Otóż z możliwości, jakie dają obligacje w emisjach prywatnych, korzystają często spółki o stabilnej sytuacji na rynku, które doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że bardzo szybko znajdą nabywców na swoje atrakcyjne produkty. To z kolei sprawia, że rynek obligacji w emisjach prywatnych obfituje w ciekawe i elitarne oferty, z których może skorzystać jedynie garstka inwestorów.
Niezależnie od grubości portfela i doświadczenia w inwestycjach, warto stać się częścią rynku obligacji w emisjach prywatnych. Tego rodzaju produkty pozwalają bowiem nie tylko szybko zarobić, ale również zachować wysoki poziom bezpieczeństwa, nie ponosząc dużego ryzyka niepowodzenia.
Jeśli chcesz poznać ciekawą ofertę zakupu obligacji korporacyjnych, skorzystaj z zakładki „Kontakt”.