Poradnik Inwestora
Sekurytyzacja aktywów – szanse dla przedsiębiorstw i dla inwestorów
Pojęcie sekurytyzacji aktywów jeszcze do niedawna było zarezerwowane dla wąskiego środowiska finansowego, ale dzisiaj z tym sformułowaniem spotykają się również początkujący inwestorzy. Jest to bowiem jedna z metod pozyskiwania kapitału przez instytucje, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Niemniej jednak jej historia nie jest wcale krótka.
Sekurytyzacja aktywów według definicji
Proces sekurytyzacji aktywów polega na emisji papierów wartościowych, które posiadają zabezpieczenie w postaci ustalonej grupy aktywów. Stanowią je zasoby majątkowe, podlegające kontroli jednostki gospodarczej. Mogą być nimi chociażby wpływy pieniężne z wynajmu nieruchomości należących do spółki, należności od klientów, bądź udzielane kredyty kupieckie. Jeszcze więcej możliwości mają banki, ponieważ sekurytyzacji mogą podlegać wszystkie należące do nich aktywa.
Historia sekurytyzacji aktywów
Początki sekurytyzacji aktywów sięgają lat 70. XX wieku, a miejsce ich narodzin to Stany Zjednoczone. Wtedy to właśnie doszło tam do pierwszej sekurytyzacji związanej z kredytami hipotecznymi. Niedługo potem metoda ta dotarła do Wielkiej Brytanii, a w latach 90. była już znana w wielu państwach europejskich. W Polsce sekurytyzację aktywów umożliwiły dopiero nowe przepisy, które weszły w życie w 2004 roku.
Jak przebiega proces sekurytyzacji aktywów?
Proces sekurytyzacji aktywów nigdy nie odbywa się z dnia na dzień – przedsiębiorstwo pozyskujące w ten sposób kapitał musi dokonać tego w poszczególnych etapach.
1. Pierwszym etapem sekurytyzacji aktywów jest powołanie spółki o specjalnym przeznaczeniu i wybór agenta emisji.
2. Następnie powstaje program emisji papierów wartościowych i określenie zasad doboru aktywów.
3. W następnym etapie przedsiębiorstwo musi uzyskać akceptację agencji ratingowej.
4. Proces sekurytyzacji aktywów finalizuje zawarcie umowy z uczestnikami programu.
Sekurytyzacja aktywów daje instytucjom pozabankowym szanse na pozyskanie gotówki dzięki przekształceniom aktywów o niskiej płynności. Taka metoda pozwala na usprawnienie i przyspieszenie przepływów pieniężnych, a co za tym idzie ugruntowanie pozycji podmiotu i zwiększenie zysków. Z możliwości, jakie daje sekurytyzacja, korzystają również banki, dzięki czemu mogą zaproponować swoim klientom finansowanie na lepszych warunkach.
Jeśli interesują Cię bezpieczne produkty o gwarantowanym zysku, poznaj bliżej zasady działalności naszej grupy inwestycyjnej. Czekamy na Twój kontakt.