Poradnik Inwestora
Co to jest portfel inwestycyjny?
W słowniku inwestycji funkcjonuje wiele określeń, które mogą być niezrozumiałe dla osób, które nie obracają się na co dzień w środowisku finansowym. Jednym z nich jest pojęcie „portfel inwestycyjny”. Co dokładnie oznacza to sformułowanie?
Pojęcie „portfel inwestycyjny” oznacza zbiór finansowych i realnych aktywów inwestora, które stanowią formę lokowania oszczędności. Aktywa finansowe to na przykład akcje i obligacje, natomiast aktywa realne oznaczają taki majątek jak chociażby nieruchomości.
W jaki sposób budować korzystny i bezpieczny portfel inwestycyjny?
Na początku procesu budowania korzystnego portfela inwestycyjnego warto oszacować liczbę instrumentów, które będą wchodzić w jego skład. Trzeba przy tym zaznaczyć, że zwykle duża liczba instrumentów oznacza potrzebę większego zaangażowania ze strony inwestora. Dlatego budując swój portfel, należy zastanowić się, jaką ilość czasu jesteśmy w stanie poświęcić na inwestowanie. Z drugiej strony – w przypadku, gdy w skład portfela wejdą jedynie pewne inwestycje, z którymi nie wiąże się ryzyko straty, warto pokusić się o rozbudowę zbioru aktywów o kolejne formy lokowania oszczędności.
Inwestowanie nadwyżek finansowych a horyzont inwestycyjny
Tak, jak zostało wspomniane powyżej, im większa liczba inwestycji, tym większa potrzeba nadzoru i analizy portfela inwestora. Tym samym budując portfel, trzeba mieć na uwadze również horyzont inwestycyjny. Notowania krótkoterminowych inwestycji zwykle są bardziej podatne na różnego rodzaju impulsy. Oznacza to, że w przypadku krótszych horyzontów inwestycyjnych, inwestor zazwyczaj może pozwolić sobie na mniejszą liczbę pozycji, które będzie mógł wystarczająco sumiennie monitorować i sprawnie nimi zarządzać. Horyzont inwestycyjny wyższy niż rok pozwala natomiast zwiększyć liczbę aktywów, ponieważ krótkoterminowe ruchy cenowe nie powodują dużych strat. Dodatkowo rozbudowany portfel długoterminowy nie straci dużo na wartości, w przypadku gdy dojdzie do załamania jednej z branż.
Proporcje pewnych i mniej pewnych inwestycji finansowych w portfelu
Na rynku można znaleźć zarówno bezpieczne metody lokowania nadwyżek finansowych, jak i mniej pewne źródła pomnażania oszczędności, które za to dają możliwości większego zysku. Wielu inwestorów zastanawia się, jak optymalnie powinny układać się proporcje w portfelu inwestycyjnym pomiędzy całkowicie bezpiecznymi a mniej pewnymi metodami pomnażania kapitału. Niestety nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie. Proporcje portfela powinny bowiem zależeć od indywidualnych preferencji inwestora.
Nie bez powodu jednak zaleca się, by w portfelach początkujących i jednocześnie ostrożnych inwestorów udział komponentu wzrostu o większym poziomie ryzyka nie przekraczał 10%. Natomiast w przypadku mniej zachowawczych inwestorów udział ten może osiągnąć nawet 90%. Warto pamiętać, by wybierając bezpieczne instrumenty zwrócić uwagę na stopy zwrotu, kondycję i perspektywy danego rynku, a także na stopień pewności przewidywanego zysku.
Jeśli chcesz poznać jedną z metod bezpiecznego lokowania nadwyżek finansowych z pewnym zyskiem, przeczytaj więcej o naszych obligacjach o stałym oprocentowaniu. Zapraszamy do współpracy.