Poradnik Inwestora
Jak zarabiać na obligacjach korporacyjnych?
Jakie obligacje korporacyjne są najkorzystniejsze? Zakup których wiąże się z najmniejszym ryzykiem utraty kapitału? Jak inwestować w obligacje korporacyjne?
Obligacje korporacyjne kojarzą się głównie z możliwością osiągnięcia wysokiego zysku okupionego dużym ryzykiem. To tylko częściowo prawda. Coraz więcej inwestorów decyduje się na pomnażanie swojego kapitału właśnie przy pomocy obligacji korporacyjnych. Potencjalny zysk z odsetek w przypadku takich obligacji jest dużo bardziej atrakcyjny niż te parę procent na lokatach oferowanych przez banki lub porównywalnie niski zysk z inwestycji w obligacje Skarbu Państwa. Czym charakteryzują się obligacje korporacyjne? W jakie obligacje korporacyjne najlepiej inwestować i przede wszystkim – jak na nich zarabiać?
Czym są obligacje korporacyjne?
Obligacjami nazywamy papiery wartościowe emitowane przez różne instytucje w celu pozyskania środków na inwestycje. Obligacje korporacyjne, w przeciwieństwie do obligacji Skarbu Państwa czy municypalnych, wypuszczają prywatne przedsiębiorstwa. Termin zwrotu długu określany jest przez emitenta obligacji korporacyjnych w Propozycji Nabycia Obligacji. Jeśli przedsiębiorstwo wywiązuje się ze swoich zobowiązań, to inwestor nie może zażądać zwrotu pieniędzy przed datą wykupu obligacji – działa to podobnie jak w przypadku lokat bankowych. Dlatego nabywając obligacje korporacyjne, należy zwrócić uwagę na to, czy mają formę krótko-, średnio- czy długoterminową. Od tego zależy nie tylko to, na jak długo inwestujemy pieniądze, ale również wysokość zwrotu z inwestycji.
Co stanowi przychód inwestora?
W zależności od rodzaju nabytych obligacji korporacyjnych źródło przychodu jest różne. W przypadku obligacji zerokuponowych zysk stanowi dyskont od ich wartości nominalnej. Częściej jednak mamy do czynienia z obligacjami kuponowymi, w przypadku których inwestor zarabia na odsetkach. Zysk może również przynieść kupno i sprzedaż obligacji na rynku wtórnym, jednakże takie inwestycje nie należą do łatwych, ponieważ osoby, które nabyły obligacje korporacyjne w ofercie pierwotnej, rzadko decydują się na ich odsprzedanie – w końcu zazwyczaj przynoszą im one regularny i atrakcyjny zysk, po co więc miałyby się go zrzekać.
Obligacje korporacyjne o stałym i zmiennym oprocentowaniu
Zasada jest taka:
- Obligacje korporacyjne o zmiennym oprocentowaniu są opłacalne, gdy stopy procentowe idą w górę;
- Obligacje korporacyjne o stałym oprocentowaniu warto nabyć, w przypadku gdy spodziewamy się spadku stóp procentowych.
Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety, jednak w przypadku tych drugich obligacji jesteśmy w stanie dokładnie przewidzieć, ile zyskamy po wykupie. Z kolei te pierwsze wiążą się z większym ryzykiem, a poza tym sprawdzają się tylko w przypadku krótkoterminowych inwestycji, gdyż nikt nie jest w stanie przewidzieć, jaką sytuację na rynku będziemy mieli za parę lat.
W jakie obligacje korporacyjne najlepiej inwestować?
Najpewniejszą inwestycją w obligacje korporacyjne jest zakup papierów wartościowych emitowanych przez przedsiębiorstwa z branży developerskiej lub firm działających na rynku wierzytelności. Dobrym pomysłem jest również połączenie tych dwóch branż, a więc inwestycja w przedsiębiorstwo skupujące nieruchomości pochodzące z rynku sekurytyzacji bankowej. Takie nieruchomości są nabywane po bardzo niskich cenach i odsprzedawane z ogromnym zyskiem, a im większe dochody przedsiębiorstwa, w które inwestujemy, tym mniejsze ryzyko związane z nabyciem obligacji korporacyjnych danej spółki.
Chcesz dowiedzieć się więcej o zarabianiu na obligacjach korporacyjnych? Skontaktuj się ze specjalistą!