Poradnik Inwestora
Obligacje w emisjach prywatnych
Czym są obligacje w emisjach prywatnych i w jaki sposób można je nabywać? Jakie specyficzne cechy posiadają emisje niepubliczne? Poznaj odpowiedzi na pytania nurtujące inwestorów.
Firma, emitując obligacje, ma na celu pozyskanie środków na inwestycję, którą w przypadku Blue Investment Group jest obrót nieruchomościami. Z kolei inwestorzy kupujący obligacje w emisjach prywatnych, zwykle szukają alternatywy dla lokaty bankowej, która przyniesie im w przyszłości bezpieczny zysk za sprawą stałego i gwarantowanego oprocentowania. Obydwie strony na tym korzystają – firma pożycza pieniądze od inwestorów, a w trakcie trwania inwestycji wypłaca im należny procent, po jej zakończeniu zaś zwraca zainwestowany kapitał.
Ustawa o obligacjach – co mówi o obligacjach w emisjach prywatnych?
Zgodnie z art. 33 ust. 2 Ustawy o Obligacjach oferta emisji prywatnej może być skierowana do maksymalnie 149 osób wskazanych imiennie. Nie wolno publicznie informować o ofercie i tylko ci wybrani inwestorzy mogą ją otrzymać, a następnie zadecydować, czy chcą lokować kapitał w dane obligacje. Zgodnie z prawem firma wypuszczająca obligacje zobowiązana jest do udostępnienia potencjalnym inwestorom dokumentu zwanego Propozycją Nabycia Obligacji zawierającego m.in. informacje na temat celu i ceny emisji, terminu oferty, daty emisji, uprawnień obligatariuszy, oprocentowania obligacji, zasad przydziału czy na temat samego emitenta. Do tego dokumentu musi zostać dołączone sprawozdanie finansowe spółki, chyba że zostało ono upublicznione wcześniej.
Cechy obligacji w emisjach prywatnych
Zakup tego typu obligacji jest dużo prostszy, szybszy, a jednocześnie bardziej ekskluzywny w porównaniu z nabywaniem obligacji w emisjach publicznych. Przede wszystkim eksperci wskazują na krótszy okres między rozpoczęciem przygotowania emisji a uplasowaniem obligacji, gdyż w przypadku emisji obligacji prywatnych nie ma konieczności przedstawienia prospektu emisyjnego ani memorandum informacyjnego. Dlaczego uważane są za ekskluzywne? Ponieważ emitent kieruje swoją ofertę jedynie do 149 osób.
W jaki sposób można dołączyć do inwestorów w obligacje w emisjach prywatnych?
Jak wspominaliśmy, emitent zgodnie z prawem nie może na szeroką skalę upubliczniać oferty prywatnej, może jedynie skierować ją do konkretnych osób. Co zrobić, by ją otrzymać? Najlepiej skontaktować się z emitentem i pozostawić mu swoje dane. Następnie emitent, wypuszczając obligacje, zwróci się do zainteresowanych osób w celu przedstawienia oferty. Jeśli inwestor zdecyduje się z niej skorzystać, zobowiązany jest wypełnić i przesłać podpisany formularz Przyjęcia Propozycji Nabycia Obligacji w emisjach prywatnych oraz dokonać wpłaty na konto emitenta. Emitent przydzieli je, kierując się kolejnością zgłoszeń. W przypadku, gdy zainteresowanych będzie zbyt wielu, może wydać inwestorom mniejszą ilość papierów wartościowych od wskazanej w formularzu Przyjęcia Propozycji Nabycia Obligacji lub nie przyznać ich wcale. Tym inwestorom, którym nie uda się nabyć papierów wartościowych, wpłata zostaje zwrócona i mogą oni ubiegać się o zakup obligacji przy kolejnych emisjach. Osoby, które zakupią obligacje, otrzymają je od emitenta w postaci dokumentu.
Obligacje w emisjach prywatnych dostępne są dla wybranego grona osób. Co należy zrobić, by móc cieszyć się zyskami z inwestycji w obligacje w emisjach prywatnych wypuszczane przez Blue Investment Group?