Poradnik Inwestora
Transakcje na nieruchomościach
W jaki sposób przeprowadzać transakcje na nieruchomościach, by zbywać je z ponadprzeciętnym zyskiem? Zapraszamy do lektury naszego poradnika inwestowania.
Zakup nieruchomości pod wynajem lub na sprzedaż stanowi jedną z najbezpieczniejszych inwestycji, gdyż mieszkania raczej nie tracą na stałe na wartości, a wręcz mogą z czasem zyskać. Na przykład wartość mieszkań na warszawskiej Woli wzrośnie w momencie, gdy powstaną tam nowe stacje metra, dlatego można zakładać, że prawdopodobnie inwestycje w tej dzielnicy, mogą przynieść spory zysk. Nie mniej jednak przeprowadzanie transakcji na nieruchomościach wymaga bardzo dużego doświadczenia na rynku finansowym i mieszkaniowym, gdyż to, czy w kolejnych miesiącach ceny mieszkań spadną, czy wzrosną, zależne jest od bardzo wielu czynników: kursu walut, zmian w oprocentowaniach kredytów, popytu, sytuacji rynkowej, lokalizacji, aktualnej polityki państwa czy trendów. Dlatego osoba nieznająca zasad rynku, może nie tylko nie zarobić, ale również stracić wszystkie oszczędności zainwestowane w transakcje na nieruchomościach.
Kupno nieruchomości
Zakup mieszkania stanowi bardzo poważną decyzję, więc nie należy bagatelizować nawet najmniejszych szczegółów dotyczących stanu nieruchomości czy formalności związanych z transakcją. Najczęstszy problem polega na utajaniu przez sprzedającego informacji dotyczących stanu prawnego i technicznego nieruchomości. Ponadto przeprowadzanie zyskownych transakcji na nieruchomościach wymaga również doświadczenia i umiejętności handlowych. Jak dotrzeć do nieruchomości o wysokiej wartości i niskiej cenie, by transakcja okazała się trafioną inwestycją?
Transakcje na nieruchomościach pochodzących z licytacji komorniczej
Do jednych z najbardziej zyskownych transakcji na nieruchomościach należy kupno mieszkania na licytacji komorniczej.Podczas pierwszej licytacji taka nieruchomość może zostać wystawiona po cenie nie niższej niż 75% jej wartości. Jeśli nie zostanie zbyta, to cena wywoławcza może zostać obniżona nawet do 2/3 wartości mieszkania. Inwestycje w transakcje na nieruchomościach pochodzących z licytacji komorniczych wydają się czystym zyskiem. I tak faktycznie by było, gdyby nie fakt, że bywają licytowane mieszkania o niepewnym stanie prawnym, dlatego osoba decydująca się na takie transakcje powinna umiejętnie sprawdzić każdy przedmiot inwestycji.
Nieruchomości stanowiące zabezpieczenie wierzytelności hipotecznych banków
Perspektywiczną niszę dla inwestorów przeprowadzających transakcje na nieruchomościach stanowi sekurytyzacja aktywów bankowych. W tej chwili rynek wierzytelności uważa się za najszybciej wzrastający w Polsce, dlatego tego typu inwestycje należą obecnie do najkorzystniejszych. Niestety nie każdy ma dostęp do tego rynku. Polskie przepisy są dużo bardziej restrykcyjne niż na przykład amerykańskie i do inwestycji w wierzytelności bankowe dopuszcza się jedynie specjalne fundusze sekurytyzacyjne. Blue Investment Group jako jeden z niewielu podmiotów w Polsce może pochwalić się dostępem do nieruchomości pochodzących z rynku sekurytyzacji bankowej.
Sprzedaż nieruchomości
Aby korzystnie sprzedać nieruchomość, należy zwrócić uwagę na parę istotnych aspektów, które omówimy poniżej. Niestety brak doświadczenia i wiedzy na temat rynku nieruchomości może narazić sprzedającego na poważne straty. Na co zwrócić uwagę?
Przygotowanie do sprzedaży
Mówi się, że danie zjada się również oczami. Estetyczne podanie polepsza wrażenia smakowe. Podobnie jest z mieszkaniem, które odpowiednio przygotowane od razu budzi większe zainteresowanie. Decydując się na sprzedaż nieruchomości, należy najpierw chociażby w najmniejszym stopniu mieszkanie wyremontować, dokładnie posprzątać i odświeżyć podstawowe elementy, jak ściany czy podłogi. Uregulowany musi również zostać stan prawny nieruchomości. Zaniedbując te podstawowe kwestie, narażamy się na spadek wartości rynkowej mieszkania i wydłużenie procesu sprzedażowego.
Wycena
Wielokrotnie już to podkreślaliśmy, ale powtórzymy jeszcze raz – niezwykle ważne przy przeprowadzaniu transakcji na nieruchomościach jest doświadczenie i znajomość rynku. Jednym z najczęstszych błędów początkujących inwestorów jest podanie niewłaściwej ceny w stosunku do panujących na rynku trendów. Niestety zbyt wysoka cena może znacznie wydłużyć czas finalizacji transakcji lub w najgorszym wypadku zupełnie uniemożliwić sprzedaż, z kolei zbyt niska – narazić inwestora na utratę części zysku.
Znalezienie pewnego nabywcy
Może to oczywiste, ale podobnie, jak nabywca szuka uczciwego sprzedawcy, tak i osoba dysponująca mieszkaniem powinna zadbać o to, żeby zainteresowani kupnem nie stwarzali problemów. Zdarza się, że nabywca w trakcie finalizowania transakcji na nieruchomości nagle zmienia warunki umowy, gdyż na przykład zauważył brak zainteresowania ze strony innych kupców. Może się pojawić również problem w finansowaniu mieszkania. Osoby kupujące nieruchomość za gotówkę stanowią rzadkość, a nie każdy spełnia warunki banku na otrzymanie kredytu. Mając do wyboru paru nabywców, lepiej kierować się żelazną logiką – pierwszeństwo powinien mieć ten, kto będzie sprawiał mniejsze kłopoty podczas finalizowania transakcji na nieruchomości.
To tylko podstawowe kwestie, które powinny stać się dekalogiem inwestorów rozpoczynających przeprowadzanie transakcji na nieruchomościach. Najważniejsze jest jednak doświadczenie i doskonała znajomość rynku oraz oczywiście odpowiedni kapitał.
Z kolei inwestorom, którzy nie dysponują wystarczającym majątkiem, by samodzielnie przeprowadzać transakcje na nieruchomościach, rekomendujemy kupno obligacji firmy, która zajmuje się tym profesjonalnie.