Poradnik Inwestora
Fundusze sekurytyzacyjne – czym są i dlaczego mogą gwarantować bezpieczny zysk?
Dlaczego udaje nam się sprzedawać mieszkania z kilkudziesięcioprocentowym zyskiem? Skąd pochodzą nieruchomości nabywane przez Blue Investment Group Sp. z o.o. i dlaczego dają pewny zysk. Dowiedz się, czym są fundusze sekurytyzacyjne.
Nasze nieruchomości pozyskujemy za 30-40% ich wartości rynkowej i sprzedajemy ze znacznym zyskiem. Po przygotowaniu ich do zbycia wciąż udaje nam się utrzymać konkurencyjną cenę, odbiegającą nawet o 20-30% od cen porównywalnych nieruchomości na rynku, dzięki czemu mamy gwarancję, że uda się szybko i bezproblemowo zakończyć inwestycję. Dlatego dajemy naszym inwestorom pewność szybkiego i bezpiecznego zysku z zakupionych obligacji. Skąd pochodzą nieruchomości sprzedawane po tak korzystnych cenach? Odpowiedzią są fundusze sekurytyzacyjne.
Czym są fundusze sekurytyzacyjne?
Fundusze sekurytyzacyjne mają na celu nabywanie wierzytelności przede wszystkim od banków, ale również parabanków, firm ubezpieczeniowych, spółek telekomunikacyjnych czy nawet dostawców prądu i usług komunalnych. Na polskim rynku większość stanowią tzw. niestandaryzowane fundusze sekurytyzacyjne. Zgodnie z Ustawą o funduszach inwestycyjnych taki fundusz sekurytyzacyjny ma obowiązek ulokować co najmniej 75% wartości aktywów w pakiet wierzytelności, a inwestorami mogą być wyłącznie osoby prawne lub jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej. Osoby fizyczne zaś mogą nabywać certyfikaty niestandaryzowanych funduszy sekurytyzacyjnych tylko pod warunkiem odpowiedniego zapisu w statucie, a minimalna kwota nabycia dla osoby fizycznej to 40 000 euro.
Sekurytyzacja aktywów bankowych
Główna działalność funduszy sekurytyzacyjnych polega na lokowaniu aktywów w wierzytelności wynikające z kredytów hipotecznych, zabezpieczone na nieruchomościach. Bank jest uprawniony do zbycia wierzytelności różnym instytucjom, ale w 99% przypadków sprzedaje je funduszom sekurytyzacyjnym, ponieważ dzięki temu otrzymuje ulgi podatkowe. W związku z tym praktycznie żadna inna instytucja finansowa nie nabywa tych wierzytelności kredytowych. Założenie funduszu sekurytyzacyjnego wymaga zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego oraz wpisania do rejestru funduszy inwestycyjnych w w Sądzie Okręgowym.
Kto może inwestować w nieruchomości, stanowiące zabezpieczenie wierzytelności funduszy sekurytyzacyjnych?
W naszym kraju wartość rynku wierzytelności wynosi ponad 100 mld zł, w roku 2015 było to 58 mld zł. Oznacza to, że rynek stale wzrasta i stanowi perspektywiczną niszę dla inwestorów. Fundusze sekurytyzacyjne to wciąż temat mało znany w Polsce, z kolei w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej sekurytyzacja od lat uznawana jest za prężnie działającą i jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi rynku inwestycyjnego, w dodatku całkowicie niezależną od giełdy. Ze względu na złożoną konstrukcję funkcjonowania funduszy sekurytyzacyjnych, nieruchomości pochodzące z rynku wierzytelności nie są przeznaczone dla klienta detalicznego, a najczęstszymi ich nabywcami są wyspecjalizowane firmy inwestycyjne, do których należy właśnie Blue Investment Group Sp. z o.o.
Dzięki posiadaniu własnego funduszu sekurytyzacyjnego możemy zaoferować inwestorom zakup obligacji o stałym oprocentowaniu i gwarantowanym zysku. Tymi, którzy lokują swoje nadwyżki finansowe, inwestując w nasze nieruchomości, są osoby szukające sposobów na pomnożenie kapitału, stanowiących alternatywę dla niskoprocentowych lokat bankowych. Podobnie jak klienci banku, nie muszą być ekspertami w branży finansowej. To my posiadamy wiedzę, m.in. właśnie na temat funkcjonowania funduszy sekrytyzacyjnych, dzięki której możemy generować dla naszych Klientów bezpieczny zysk.